Scenarijų autorius, režisierius ir prodiuseris prancūzas Jean-Pierre Jeunet daugumai pažįstamas kaip žmogus, sukūręs Ameliją. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis jo darbas – iki šiol Jeunet parašė penkis filmus ir visus juos režisavo pats, kaip ir dar vieną, kurio neparašė . O kur dar trumpametražiai, kurių į šį skaičių neįskaičiuoju.
Jean-Pierre gimė Roanne miestelyje, Prancūzijos centrinės dalies pietryčiuose. Jis anksti pradėjo domėtis kinu ir viename iš interviu teigia, kad jau devynerių metų žinojo, kad nori kurti filmus. To daryti niekur nesimokė – tikėjo, kad geriausias būdas išmokti yra tiesiog kurti, todėl būdamas septyniolikos nusipirko pirmąją kamerą ir pradėjo ja filmuoti.
Filmų festivalyje susitikęs Marc Caro, Jean-Pierre su juo susidraugavo ir būtent su juo kūrė – iš pradžių animaciją, o vėliau, 1991 metais – ir pirmąjį rimtą vaidybinį filmą, juodojo humoro postapokaliptinę komediją „Delicatessen“. Jau šis darbas sulaukė daug nominacijų ir apdovanojimų. 1995 metais sekė fantastinė nuotykių komedija/drama „La cité des enfants perdus“ („The City of Lost Children“), taip pat sulaukusi kritikų pripažinimo. Po šio filmo 1997 m. Jeunet buvo pakviestas režisuoti „Alien: Resurrection“. Nors iš pradžių norėjo atsisakyti, galiausiai nusprendė sutikti. Po gana sėkmingo darbo Holivude grįžęs į Prancūziją, 2001 m. jis pabaigė „Le fabuleux destin d'Amélie Poulain“ („Amélie“), iš ankstesnių filmų išsiskiriantį pozityvumu ir šviesumu. Būtent ši romantinė komedija/drama, nominuota penkiems Oskarams ir gavusi daugybę kitų apdovanojimų, atnešė režisieriui pasaulinę šlovę. Tačiau ant laurų jis neužmigo, o 2004 m. sukūrė kitą Oskarams nominuotą romantinę dramą – „Un long dimanche de fiançailles“ („A Very Long Engagement“). 2006 m. Jeunet buvo pakviestas režisuoti „Harry Potter and the Order of Phoenix“, tačiau, deja, atsisakė. 2009 m. pasirodė kol kas naujausias jo filmas – kriminalinė komedija „Micmacs à tire-larigot“ („Micmacs“), nesulaukusi tokio didelio dėmesio kaip ankstesni filmai, tačiau taip pat gana gerai įvertinta kritikų.
Reikia tikėtis, kad sukūręs visus tuos nuostabius filmus Jean-Pierre Jeunet dar neišsisėmė ir gal jau greitai sulauksime naujo jo darbo. O iki tol kviečiu visus žiūrėti iki šiol jau sukurtus jo filmus, o komentaruose dalintis įspūdžiais apie juos.
P. S. Neatsitiktinai šį įrašą parašiau šiandien. Rugsėjo 3-ioji – Jeunet gimtadienis. Kaip ir mano.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą